Експерт розповів про справжні політичні ігри на Банковій

У ЗМІ усе частіше постає тема дострокових парламентських виборів, і це не дивує на тлі зростання впливу олігархічного бізнесу на ухвалення політичних рішень, депутатських прогулів і постійних скандалів у стінах парламенту. Які можливості та загрози є для дострокових виборів – розповів політолог Олександр Радчук у статті для Слова і Діла.

«Із кожним днем довіра до парламенту в суспільстві згасає, але у противників дострокових виборів завжди знаходиться зручний аргумент – в умовах війни на Сході України це є ризикованим кроком», – констатував політолог.

Проте є і об’єктивні причини недоцільності такого кроку: «Два основні негативні фактори – витрати з бюджету на проведення виборів під час економічної кризи і відсутність змін у виборчому законодавстві – неминуче спричинять рецидив усіх негативних явищ в наступному парламенті».

Однак з огляду на настрої суспільства, політики починають готуватися до різних сценаріїв.

«Головний важіль впливу на ситуацію з розпуском парламенту – на Банковій. Президент може розпустити парламент за певних умов. Зараз основні дискусії – навколо коаліції. Чи є все-таки більшість? У ВРУ стверджують, що є, але от 226 голосів чомусь часто не вистачає», – підкреслив фахівець.

За його словами, АП готується до трьох варіантів: «переформатування» уряду з коаліцією в такому ж форматі. Другий сценарій можна назвати «залишити все як є» до 2019 року. Це означає, що «БПП» посилить свої позиції. Третій варіант – готуватися до виборів, але проводити їх тоді, коли це буде найбільш вигідно Президенту.

Експерт також висловив думку, що ретельна підготовка триватиме щонайменше півроку, після чого ВР може бути розпущена.

«Такий сценарій видається дивним: навіщо проводити дострокові вибори за півтора року до планових? Однак від цього залежить доля не тільки наступної ВР, а й другого терміну Порошенка. Тому логіка в такому кроці є: без «випускання пари» і формування сильної більшості вже в новому парламенті у чинного президента стає менше шансів отримати голоси виборців на другий термін».

Крім того, він не виключив, що Банкова може задіяти старий політтехнологічний метод – кулуарні торги.

«БПП» за допомогою торгів про додатковий вплив в уряді або місцях в списку БПП на майбутніх виборах може внести розбрат і розділити команду НФ як мінімум на дві частини. Таким чином «БПП» нейтралізує свого основного союзника шляхом інкорпорації у власну структуру. Можливо, станеться щось подібне до об’єднання двох політсил, після чого на «БПП» чекає ребрендинг», – пише аналітик.

«Дедалі частіше ми бачимо медійний наступ на найбільших конкурентів. Перш за все, мова про «Батьківщину», яка має один з найвищих рейтингів серед всіх політсил. Поступово посилюється тиск на підконтрольну нардепу Сергію Льовочкіну частину «Опоблоку». З іншими бенефіціарами цієї партії на Банковій, швидше за все, намагатимуться домовитися», – підсумував Радчук.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ