Експерт розповів, які ризики має пропонована медична реформа

Медична реформа в тому вигляді, в якому її пропонує МОЗ, важлива і потрібна, але вона містить деякі корупційні ризики. Їх треба знищувати на корені. Про це у своєму Facebook заявив директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.

«У процесі реформи є певні корупційні ризики. Ідеться, наприклад, про таке: лікування в частині послуг вторинного (спеціалізованого) і третинного (високоспеціалізованого) рівня також буде оплачуватися державою, але за окремі з них можлива невелика співоплата пацієнта. Вона буде значно меншою, ніж та, яку ми платимо зараз. Хто і в якому порядку буде визначати розмір «співоплати»?».

За його словами, неоднозначна і норма про те, що «хороший лікар завжди матиме потік пацієнтів і гідні гроші за свою роботу, а реформа сприятиме тому, що лікарі будуть конкурувати за пацієнта».

Також, стверджує він, є сумнів, що «хороший лікар», отримуючи гідні гроші, не захоче отримувати додаткову оплату від вдячного пацієнта, оскльки пацієнт дає хабар-вдячність (саме тому, що лікар є хорошим), а не хабар-підкуп (для отримання самої послуги): «Хороший лікар» має знати, чим він ризикує: не кримінальною відповідальністю за принципом «покаявся-звільнили», а втратою ліцензії на 10 років».

Запитання в експерта викликав і наступний пункт: «Кожна людина в разі необхідності зможе звернутися до будь-якого лікаря-спеціаліста без направлення сімейного лікаря і отримати допомогу. Але в цьому випадку пацієнту доведеться оплатити повну вартість послуг лікаря і лікування. Якщо ж ви звертаєтесь до нього за направленням сімейного лікаря, вартість вашого лікування і необхідних медичних засобів повністю або з невеликою співоплатою відшкодує держава».

На переконання Хавронюка, у сімейного лікаря виникає спокуса вимагати «подяку» за направлення до спеціаліста.

Отже, слід продумати також положення ухваленого в першому читанні законопроекту, які стосуються Національної служби здоров’я України (НСЗУ).

«Як сказано в проекті, НСЗУ укладає договір і перевіряє його виконання так само, як страхова компанія перевіряє виконання умов страхового договору. Однак важливо, щоб питання – укладати чи не укладати договір, розривати чи ні – розв’язувалося не завдяки дискреційним повноваженням чиновників НСЗУ».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ