«зелені чоловічки»
Росія може окупувати острів Зміїний

Замість розвитку наступальних операцій на землі проти України, 2016 року Путін може вдатися до наступу на морі та захопити острів Зміїний, відрізавши Одеський морський порт від торговельного сполучення зі світом. Такий сценарій не виключає колишній радник екс-міністра закордонних справ Швеції Аарон Корева у своїй публікації «Що віщує 2016-й для України» на сайті Атлантичної ради.

«Замість нового сухопутного воєнного наступу Путін випробовує свою удачу на морі. 14 грудня Росія вкрала дві самопідйомні бурові установки, що перебували в українських територіальних водах в районі родовища природного газу «Одеське» в Чорному морі – за 100 кілометрів на схід від узбережжя України», – констатує експерт.

На захід від родовища, неподалік західного українського узбережжя Чорного моря, є крихітний острів Зміїний, колишня радянська база з населенням 100 людей, зауважує він.

«Якщо Росія захопить острів, то Одеський порт може бути відрізаний; це закриє Україні майже весь вихід у море, оскільки Росія вже утримує Крим та газові родовища між ним і островом Зміїним», – наголошує Корева.

На його переконання, це може статися в 2016 році приблизно так само, як був реалізований кримський сценарій. Цього разу можуть виникнути «борці за свободу Одеси», які «насправді будуть російськими військовими ВМФ без розпізнавальних знаків, захоплять острів і оголосять його частиною «Одеської Народної Республіки».

Росія може потім туди відправити «гуманітарні конвої» або «громадянських активістів» з Криму. «Такі конвої, очевидно, потребуватимуть «захисту» з боку російських військово-морських суден», – наголошує експерт.

Якщо Росія захопить острів Зміїний, він може бути перетворений на військово-морську базу, звідки «зелені чоловічки» діятимуть на моторних човнах, озброєні автоматами Калашникова і РПГ. Це може стати кошмаром для торговельного судноплавства.

«Чи це звучить божевільно й надумано? Можливо, але так само відбулося захоплення Росією Криму два роки тому», – зауважує Корева.

Нагадаємо, 15 грудня 2015 року Державна прикордонна служба України заявила про порушення Російською Федерацією міжнародного морського права та законодавства України під час переміщення двох самопідйомних бурових установок «Петро Годованець» та «Україна», які у 2014 році були незаконно захоплені РФ під час анексії Криму.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ