Безкоштовний концерт Володимира Зеленського в Ужгороді можна розцінювати як підкуп виборців

Громадянська мережа «ОПОРА» зафіксувала факти агітації за кандидата у Президенти України Володимира Зеленського на концертах, а також імовірний підкуп виборців. 

Як повідомляє прес-служба «ОПОРИ», 9 лютого в Ужгороді відбувся концерт Студії «Квартал 95» за участю Володимира Зеленського. Концерт гумористів був анонсований заздалегідь, квитки на нього можна було купити на сайті та у касах театру. Ціни коливалися у межах від 350 до 1950 гривень. Однак, як стало відомо спостерігачам «ОПОРИ», того ж дня, за 3 години до заявленого концерту, пройшов ще один, вхід на який був виключно за запрошенням. Попереднього публічного анонсу свята не було, як можна було отримати запрошення – достеменно невідомо.

Обидва заходи пройшли у залі Закарпатського обласного муздрамтеатру. У касі  спостерігачу повідомили, що на концерт, який почався о 17:00, могли зайти лише за запрошеннями, які мали змогу отримати заздалегідь учасники АТО та члени їхніх сімей, люди з інвалідністю тощо. Волонтерка організації, яка працює із військовослужбовцями, розповіла, що отримала від організаторів 100 запрошень для того, аби роздати їх військовим.

У коментарі місцевим журналістам, сам Зеленський зазначив, що такі благодійні концерти вони проводять регулярно, однак «раніше вони про це не розповідали, бо їх не запитували, а піаром команда не займалася». Зі слів кандидата, це для них традиційно – безкоштовний концерт вдень, а ввечері – комерційний.

«У факті організації безкоштовного концерту можуть вбачатися ознаки порушенням правил ведення виборчої кампанії з боку кандидата Зеленського», – зазначає координатор спостереження за виборами «ОПОРИ» у Закарпатській області Ярослав Гулан.

«Кандидату заборонено надавати виборцеві на пільгових умовах товари чи послуги і при цьому згадувати його ім’я. Проведення безкоштовного концерту за участю кандидата у президенти може сприйматися саме як надання виборцеві послуг, а це вже містить ознаки підкупу виборців», – зазначив він.

Під час платного концерту, який був анонсований заздалегідь, спостерігачка «ОПОРИ» агітації не зафіксувала.

Водночас громадянська мережа виявила агітацію за кандидата у президенти Зеленського на концертах в Одеській області. Зокрема, 7 лютого в Білгороді-Дністровському відбулися два концерти «Ліги сміху». Спостерігачам «ОПОРИ»  стало відомо, що після завершення глядачі отримали примірник друкованої продукції, що містила символіку передвиборчої кампанії Зеленського.

Друкований матеріал передвиборчої агітації не містив даних про замовника, тираж та виготовлювача продукції, що є прямим порушенням вимог ч. 16 ст. 63 Закону України «Про вибори президента». Окрім того, відсутність таких відомостей на агітаційній продукції може свідчити про те, що її виготовлення могло бути профінансовано не з виборчого фонду, хоча ч. 3 ст. 37 Закону забороняє фінансування передвиборчих агітаційних заходів чи матеріалів передвиборчої агітації не з виборчого фонду кандидата.

Окрім того, спостерігачам стало відомо, що на одному з концертів були присутні глядачі (вчителі, учасники АТО), які отримали запрошення на відвідування концерту на безоплатній основі.

Також у місті Чорноморськ 6 лютого відбувся концерт гумористичного шоу «Ліга сміху», перед початком якого глядачам продемонстрували відеоролики про вибори та звернення кандидата у президенти Зеленського. Як повідомляють спостерігачі громадянської мережі в Одеській області, відео містило ознаки передвиборної агітації.