Зен Антіпоп, блогер

Голова МЗС Польщі пан Ващиковський пропонує Україні будувати ідентичність на Небесній сотні, а не УПА. Ще він розповідє про те, що Україна відштовхує від себе «останнього союзника» перед лицем російської аґресії, маючи на увазі, власне, Польщу.

Не знав, що Польща – наш «останній союзник», якщо чесно. До того ж, Польща (за визнанням того ж таки Ващиковського) стратегічно зацікавлена в існуванні сильної та самостійної України, бо лише така Україна зможе ефективно захистити ту ж таки Польщу та решту східноєвропейських країн від загрози московської навали. Без самостійної України, або ж із кволою Україною, Польща матиме у себе на сході кордон з Росією. До чого це призводить поляки чудово пам’ятають з досвіду 1939 року.

Отже, яким чином Україна може бути сильною та самостійною? Правильно, маючи, перш за все, потужну національну ідентичність. І це також розуміє пан Ващиковський, адже він не пропонує українцям взагалі від неї відмовитися, натомість дає поради на чому нам ту ідентичність слід, на його думку, будувати.

Але пану Ващиковському, як дипломату, варто було б розуміти, що природа національної ідентичності полягає саме в тому, аби знайти й підняти на прапори саме те, що ВІДРІЗНЯЄ твою націю від інших, і перш за все від сусідніх націй. Це стосується в тому числі й подекуди протилежних поглядів на ті самі історичні події. І все це, як наслідок, призводить до того, що саме сусіднім націям ті чи інші аспекти твоєї національної ідентичності будуть не дуже до вподоби. Але то є цілком природно, адже якщо ти нічим не відрізняєшся від сусідів, то ти з ними «адін нарот», як полюбляє казати один голомозий коротун з Кремля.

А ще, дуже неприродньо було б якби ідентичність якоїсь нації формувалася за вказівкою від інших націй. Раніше Москва розповідала українцям, на чому має ґрунтуватися їхня ідентичність, то нині Варшава розповідатиме? Це навряд.

Якщо полякам не подобається УПА, то може й гайдамаччина та часи Богдана Хмельницького їй також не до вподоби? То що тепер, Україні сором’язливо сховати подалі й забути цілі шматки своєї давньої історії й будувати власну ідентичність лише на останніх трьох-чотирьох роках, що влаштовують Польщу? Які ще будуть побажання, пане Ващиковський?

Та голова польського МЗС дарма турбується, адже зараз пересічний українець не бачить у Польщі ворога. Усі давні історичні конфлікти наші народи, здається, залишили позаду. То може й не варто їх тепер штучно роздмухувати, пане Ващиковський? Тим паче, що зараз, як і завжди, справжнім ворогом як України, так і Польщі є московський імперіалізм. То чи не варто було б відкласти будь-які (а надто – уявні) суперечності до того моменту, коли ця загроза хоча б мінімально мине, або й взагалі зникне?

Та у Польщі, вочевидь, розуміють, що коли Україна переможе у війні з Росією, шантажувати нас буде значно важче. Натомість зараз, під час активного конфлікту з Москвою, можна спробувати нав’язати Україні якісь власні умови та бачення. З іншого боку, якби Польща не була переконана у тому, що переможе таки Україна (з її численними союзниками у світі), якби вона вбачала реальну загрозу поглинання України Росією, вона б такого собі не дозволяла. Тож активізація претензій до України з боку її західних сусідів – це загалом добрий знак. Отже вони в нас і в нашу перемогу таки вірять.

Хочеться подякувати їм за це, але водночас зазначити: годі дивитися на Україну як на недолуге беззубе непорозуміння. Ті часи давно минули. Звикайте рахуватися з нами, в тому числі й з нашим правом бачити власну історію, мову, культуру та перспективи розвитку так, як воліємо бачити ми, а не хтось інший. Тим паче, що ми до вас у ваші внутрішні справи з подібними рекомендаціями не ліземо і не збираємося.

Шануймося, браття!

Джерело: Zen Antipop