Нардепи хочуть заборонити ЗМІ знімати їх у Раді

Регламентний комітет Верховної Ради України пропонує заборонити знімати народних депутатів без їхньої згоди. Окрім того, пропонується вилучати у журналістів відеоматеріали, якщо вони були зроблені після заборони народного обранця. Про це свідчить лист із підписом очільника комітету Павла Пинзеника, який опублікувала у Facebook голова комітету з питань свободи слова Ольга Червакова.

Регламентний комітет погодився, що робота акредитованих у парламенті ЗМІ має бути відкритою, однак на зйомку має бути згода політика. Аргументуючи свою позицію, комітет посилається на статтю 307 Цивільного Кодексу України, відповідно до якої, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише після її згоди.

«Зйомка, що проводиться відкрито, має бути не прихованою для особи, щодо якої здійснюється ця зйомка. Припускається зйомка особи без її згоди, якщо вона проводиться, зокрема, відкрито в публічних місцях, поки особа, яку знімають, не висловить своє заперечення щодо цього, у такому разі зйомка повинна бути припинена, а моменти запису з участю цієї особи вилучені», – зазначено у листі.

У регламентному комітеті також заявили, що «виконання журналістами своїх професійних обов’язків не повинно виходити за межі конституційних принципів, що не допускають збирання, зберігання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди». При цьому не уточнюється, чи є розмова народного депутата в кулуарах парламенту конфіденційною інформацією.

Окрім того, комітет вказав на необхідність передбачити у будівлі парламенту прес-центр для роботи журналістів на третьому поверсі та зобов’язати медійників представлятися і пред’являти редакційне посвідчення під час спілкування з народними депутатами.

«Тобто комітет з питань регламенту вважає законним і правильним те, що Кримінальним Кодексом трактується як злочин, а Конституцією і законом про інформацію – як цензура!» – прокоментувала лист Червакова.

Також вона нагадала: 171 стаття Кримінального кодексу України передбачає, що за незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів загрожує до 3 років в’язниці, а за вплив у будь-якій формі на журналіста задля перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків – 4 роки.