Зловісний початок 2016-го: Тегеран і Ер-Ріяд рухаються до війни
Тегеран і Ер-Ріяд рухаються до війни

«Розрив дипломатичних відносин між Саудівською Аравією та Іраном – зловісний початок 2016 року на Близькому Сході», – пише в редакційному коментарі The Financial Times.

FT вважає, що страчений священнослужитель-шиїт Німр ан-Німр був не терористом, а радикальним дисидентом, і світ справедливо засудив його страту. Але реакція Ірану теж заслуговує обурення. На думку видання, страта Німра вигідна іранським твердолобим супротивникам курсу Рухані щодо взаємодії зі світом.

Тимчасом угода щодо іранської ядерної програми посилила у Саудівської Аравії відчуття, що вона мусить енергійніше захищатися. «Дії саудитів (особливо початок війни з повстанцями-хуситами в Ємені, яких підтримує Іран) аж ніяк не зміцнили їхню позицію, а лише ускладнили хаос», – вважає газета.

Якщо є якась надія на врегулювання громадянської війни в Сирії, то вкрай важливо помирити Ер-Ріяд з Тегераном, пише FT. В Обами є можливість підштовхнути обидві сторони до діалогу: багато іранських керівники хочуть вийти з ізоляції, а саудити потребують підтримки США. «Але, якщо діалог відбудеться, Вашингтону спочатку слід сказати жорсткі слова і саудитам, і іранцям. Зараз час для розсудливості та стримування, а не для нерозсудливості», – підсумовує британське видання.

Тим часом оглядачі видання Le Monde вважають: те, що відбувається між Іраном і Саудівською Аравією, які невблаганно наближаються до прірви війни, – логічний наслідок зростання напруженості в останні роки, і сьогодні весь Близький Схід пронизаний протистоянням Ер-Ріяда і Тегерана, яке поспішно і помилково зводять до конфесійного конфлікту сунітів і шиїтів.

Здебільшого йдеться про політичну модель – республіка супроти абсолютної монархії – і зіткнення двох прагнень до регіонального панування на тлі світського протистояння арабів і персів. «Тегеран і Ер-Ріяд – лідери двох союзів, і це додає кожному локального конфлікту – від Лівану і Сирії до Ємену – характер зіткнення двох блоків», – зазначає Le Monde.

Ірано-саудівський конфлікт – найгірше, що можна собі уявити. Щоб уникнути цього, Захід повинен відіграти свою роль, вважає французьке видання, закликаючи Париж (який продає Ер-Ріяду зброю і надає дипломатичну підтримку) не обмежуватися висловлюванням «жалю» з приводу страт у Саудівській Аравії. Парижу час зробити кроки задля досягнення миру або, принаймні, діалогу, йдеться в статті. Боротьба проти «ІДІЛ» залежить від деескалації між Іраном і Саудівською Аравією.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, і без того не прості двосторонні відносини сунітської Саудівської Аравії з шиїтським Тегераном загострилися після влаштованої 2 грудня в Ер-Ріяді страти проповідника Німр ан-Німра, котрий сповідував шиїзм. Зокрема, Саудівська Аравія вночі проти 4 січня оголосила про розрив дипломатичних відносин з Іраном. Згодом Ер-Ріяд заявив, що має намір припинити авіасполучення з Тегераном та запровадити заборону на відвідування країни для своїх підданих.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ