Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник вважає: інформація, ніби Україна нарощує військовий експорт в Росію, що з’явилась у ЗМІ, не відповідає дійсності, оскільки журналісти некоректно витлумачили матеріали нової доповіді Стокгольмського міжнародного інституту дослідження миру (SIPRI) про озброєння та міжнародну безпеку. Про це він пише у статті для Дзеркала тижня.

Мельник зауважив, що одне з відомих українських видань не так давно представило матеріал відповідного змісту, підкріплений даними доповіді SIPRI і навіть скріншотом з його сайту.

Новина швидко розлетілася по інформаційному простору і спровокувала значний резонанс. У той же час, пояснення і спростування даної інформації, оприлюднені Держслужбою експортного контролю і ДК «Укроборонпром» залишилися практично без уваги.

Як підкреслив фахівець, автори, які працюють із інформацією SIPRI, повинні враховувати методологію роботи інституту, щоб уникнути їх некоректного тлумачення і порівняння. Так, для оцінки обсягу поставок озброєнь Стокгольмський інститут використовує спеціально розроблену одиницю виміру – ВТІ, вартісний тренд-індикатор (SIPRI trend-value indicator TIV).

 Обчислення даної одиниці базується на відомій ціні типових зразків озброєнь і характеризує передачу військових потенціалів, а не фінансову вартість поставленої зброї. На практиці це означає, що суми в мільйони доларів мають мало спільного з вартістю контрактів.

Експерт пояснив: оскільки ВТІ не показують цін у постачаннях озброєнь, їх не можна порівнювати з показниками фінансової вартості збройового експорту. Вони слугують вихідними даними для оцінки тенденцій в міжнародних збройових поставок, підрахунку питомої ваги постачальників і одержувачів у загальних обсягах поставок та процентних співвідношень обсягів поставок у визначені країни.

«На згаданому вище скріншоті є відповідне застереження про TIV, але «автори» матеріалу з якихось причин не звернули на нього уваги. Твердження, що «минулого року Україна експортувала до РФ продукції військового призначення на 169 млн доларів», без зазначення, що це «169 млн доларів TIV», а не реальні «169 млн доларів грошей», – досить некоректне трактування даних першоджерела», – наголосив Мельник.

Крім того, він зауважив, що коли SIPRI вказує роки поставки озброєнь, то враховує дату їх передачі до ВС, а не дату виконання контрактних зобов’язань постачальником продукції. Це відповідає головній меті аналізу – фіксації факту набуття країною додаткового військового потенціалу.

«Наприклад, українські авіаційні двигуни до російського військового літака Як-130 або корабельні – для російських фрегатів проекту-11356 поставлені ще до запровадження Україною відповідної заборони. Якщо літак Як-130 був складений на російському заводі і переданий у війська 2016 року, то в даних СІПРІ саме 2016 рік фіксується як «рік поставки», тобто це дата набуття країною додаткового військового потенціалу», – пояснив автор.

«Повертаючись до публікації «Україна нарощує продаж військової продукції в Росію – міжнародне дослідження», можна зробити висновок про введення в оману читача авторами матеріалу. Наразі важко сказати, якими були справжні причини й наміри: надто вільне трактування матеріалів СІПРІ (без урахування методології) чи свідома маніпуляція», – підсумував експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ